بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


مدارس CMS و تربیت شهروند جهانی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Most Hit
میانگین امتیار کاربران: / 10
ضعیفعالی 

ترجمه و تلخیص:طیبه الدوسی

مدارس CMS در سال 1959،توسط جادیش گاندی و بارتی‏ گاندی با الهام از آموزش مهاتما گاندی با هدف تربیت شهروند جهانی،بنیان گذاشته شد و با پنچ دانش‏آموز،شروع به کار کرد.در حال حاضر در این مدارس،بیش از 31000 دانش‏آموز در 20 رشته‏ی‏ گوناگون،آموزش می‏بینند که به اختصار به معرفی آن می‏پردازیم.

 

چهار رکن اساسی نظام آموزشی CMS

-تعالی در همه‏ی امور:یعنی،انسان باید پیوسته در جست‏و جوی‏ کیفیت و تعالی رفتارش باشد و طینت پاک،ادب و فروتنی را در خود پرورش دهد.

-تفاهم جهانی:توسعه‏ی چشم‏انداز بین المللی و نگرش جهانی در فرد،تا او بتواند شهروندی واقعی در جهان باشد.

-ارزش‏های جهان شمول:به ارزش‏هایی ماند صداقت،خلوص‏ نیت،درست‏کاری و...اطلاق می‏شود که نه فقط برای فرد،بلکه برای‏ جامعه نیز ضروری‏اند.

-خدمت به جهان:یعنی،فقط نگران مسائل خود و کشورمان‏ نباشیم؛بلکه افکارمان را روی اهدافی متمرکز کنیم که توانی دوباره‏ به نوع بشر می‏بخشند و روح و قلب بشریت را تطهیر می‏کنند.

فلسفه‏ی مدارس CMS

با علم به شعار:«افتخارآفرین بودن برای جهان»،آموزش‏های‏ CMS حول دو قطب الهی و جهانی دور می‏زند.این آموزش‏ها، درحالی‏که با دعاهای دسته‏جمعی روزانه،پرورش کودکان را از نظر معنوی تضمین می‏کند،هز ساله فرصتی را برای کودکان در برقراری ارتباط و تعامل با ملیت‏ها و فرهنگ‏های متفاوت فراهم‏ می‏آورد و از طریق فعالیت‏هایی مانند اردوهای تابستانی‏2و تبادل‏ تجربیات مدارس بین المللی‏3و مسابقات گوناگون،جهانی شدن را به آن‏ها تفهیم می‏کند.

بنیاد فلسفه‏ی آموزشی CMS بر این اساس است که،«هر کودک همان اندازه که می‏تواند بالقوه نوری در جهان باشد،می‏تواند موجب تاریکی آن هم باشد»؛به همین دلیل مسئله‏ی تعلیم و تربیت‏ باید در درجه‏ی اول اهمیت محسوب شود.« CMS معتقد است‏ که مدرسه،مهم‏ترین نقش را در شکل‏گیری استعداد انسان دارد؛ بنابراین یک مدرسه‏ی پیشرفته،باید مانند تجلی‏گاه نور در جامعه‏ باشد.آموزش معنادار،نظارت،راهنمایی و رهبری معنوی را برای‏ دانش‏آموزان،والدین آن‏ها و جامعه فراهم آورد».

تربیت فراگیران مادام العمر

CMS معتقد است که،سرنوشت انسان در کلاس درس شکل‏ می‏گیرد؛بنابراین کودکان را برای دنیای بیرون از کلاس درس که‏ دائما در حال تغییر و چالش است،آماده می‏کند تا آن‏ها به عنوان‏ رهبران فردا بتوانند با چالش‏های قرن بیست و یکم مقابله کنند.طولی‏ نمی‏کشد که این افراد،مجموعه مهارت‏ها را فرامی‏گیرند تا همواره در شغل خود از آن‏ها استفاده کنند.رقابت شدید اقتصاد جهانی به کسانی‏ امیدوار است که،مهارت‏های فنی جدید را می‏پذیرند؛در غیر این‏ صورت آن‏ها را کنار می‏گذارد؛بنابراین CMS فراگیران مادام العمر تربیت می‏کند که مرتبا،آموزش می‏بینند تا مهارت‏ها و دانش خود را به روز کنند.دانش‏آموزان CMS از قوت‏ها و ضعف‏های خود آگاهند و مایلند مرتبا،آموزش ببینند؛زیرا آن‏ها با خودشان رقابت می‏کنند، نه فرد دیگری.

مدرسه‏ی CMS جایی است که در آن،کودکان،فرهیخته بار می‏آیند.این مدارس پیشرفته در زمره‏ی بهترین مؤسسات آموزشی‏ جهان محسوب می‏شوند.این مدارس،تلاش می‏کنند دانش‏آموزان‏ خود را در جهت توسعه‏ی افق دیدشان و دست‏یابی به یک نگرش‏ بین المللی و بینش جهانی،آماده سازند.

سه سرشت انسان

نظام آموزشی CMS معتقد است که انسان دارای سه سرشت‏ است:ذاتی،موروثی و اکتسابی.این نظام آموزشی معقتد است،در حالی که نمی‏توان سرشت ذاتی و موروثی انسان را تغییر داد؛اما با آموزش مؤثر و کیفی می‏توان،سرشت اکتسابی فرد را رشد داد و آن‏ را متحول ساخت.

آموزش اخلاق در اولویت است

یکی دیگر از جنبه‏های بسیار مهم در نظام آموزش CMS ،الویتی‏ است که به تربیت اخلاقی در مقایسه با تریبت بدین و تربیت قوای‏ ذهن داده می‏شود.رشد اخلاقی افراد،آن‏ها را به حس وظیفه‏شناسی، امید،آرمان‏گرایی و اراده‏ای محکم مجهز می‏کند؛اشتیاق به یادگیری‏ را در آن‏ها تقویت می‏کند تا بتواند از دانش،مهارت‏ها و اتوانایی‏های‏ فیزیکی‏شان به نحوی استفاده کنند که هم برای خودشان مفید باشد و هم برای دیگران.

آموزش ارزش‏ها در نظام CMS

ارزش‏ها در نظام آموزشی CMS آموزش داده می‏شوند؛اما

رشد معلم » شماره 217 (صفحه 12)

به طریقی که برای جامعه‏ی‏ دانش‏آموزان CMS که در آن دانش‏آموزانی با ادیان هندو، مسلمان،مسیحی،بودائی،سیک‏ و...حضور دارند،مزاحمتی ایجاد نشود.نظام آموزشی CMS بر این باور است که می‏توان ارزشی‏های روحانی و تقدس را آموزش داد، بدون آن‏که هویت دینی فرد خدشه‏دار شود.

این نظام،دانش‏آموزان را آماده می‏کند تا قدرت رویارویی با چالش‏های این عصر داش داشته باشند و درک می‏کند که دلیل اصلی‏ ضعف در بافت جامعه و گسترش ناآرامی‏ها در جهان،فقدان معنادار بودن برنامه‏های آموزش و پرورش در دنیای امروز به یکی از این چهار دلیل است:

1.بی‏خدایی؛2.جهل و غفلت؛3.پریشانی خاطر؛4.جنگ و برخورد.

بنابراین CMS معتقد است که هدف امروزی آموزش و پرورش، باید نجات انسان ا این چهار بیماری باشد.نظام آموزشی‏ CMS معتقد است که آموزش و پرورش باید به عنوان ابزاری‏ قدرت‏مند،به منظور ایجاد دگرگونی عمیق اجتماعی،عمل‏ کند؛چون آموزش و پروش فرآینید ممتد و خلاق است.هدف‏ آموزش و پروش،تجهیز کودکان به دانش معنوی،انسانی و مادی‏ است.نظام آموزشی CMS می‏کوشد،توانایی‏های بالقوه‏ی انسان را شکوفا کند و این شکوفایی را به شکلی هماهنگ،برای غنی‏سازی‏ و پیشرفت جامعه،به کار گیرد.

نظام آموزشی CMS امر آموزش و پرورش را به عنوان‏ بزرگ‏ترین خدمت به خواند می‏نگرد و اعتقاد دارد که از میان‏ همه‏ی خدماتی که بشر می‏تواند به خداوند متعال ارائه دهد،آموزش‏ کودکان،ساخت شخصیت آن‏ها و حک عشق خداوند در دل‏های‏ کوچک آنان است.

آموزش والدین

نظام آموزشی CMS مراسم هدف‏داری مانند:روز والدین،روز مادر و کنفرانس‏های آموزشی دینی را برای آموزش،هدایت و تربیت‏ والدین برگزار می‏کند تا همه‏ی کودکان(به کمک والدنی خود) انسان‏هایی شایسه و باهوش بار آیند.

آرمان CMS بر این باور است که مدرسه باید جامعه را هدایت کند.مدرسه و خانواده باید به هم نزدیک‏تر شوند و در آموزش ارزش‏ها به کودکان در مدرسه و خانه،با یک‏دیگر متحد باشند؛بنابراین بیایید هر کودک را فردی‏ کارآمد برای ایجاد تحول در جامعه بار بیاوریم.(به تصویر صفحه مراجعه شود)

مزایای مدرسه CMS

ایجاد فضای تشویق‏آمیز برای تسهیل پرورش همه جانبه‏ی‏ کودک؛

پرورش ویژگی‏های اساسی برای رضاتی معنوی از زندگی و کار؛

توسعه مهارت‏های رهبری و حل مسئله از طریق ارائه‏ی‏ نگرش‏های مثبت؛

تلاش در جهت پرورش هر کودک مانند نوری درخشان در جهان؛

تأکید بر اهمیت تربیت دینی و اخلاقی نسبت به تربیت مادی؛

پروراندن خویشتن‏داری،عزت‏نفس و اعتماد به نفس در هر کودک؛

یاری رساندن در شکل‏گیری ذهنیت جهانی،برای تبدیل شدن‏ به یک شهروند جهانی؛

ترغیب به احترام گذاردن به همه‏ی مذاهب،ارزش‏های‏ هم‏زیستی،بردباری و عدم خشونت؛

اهتمام ورزیدن به پروش کودکانی بصیر،دل‏سوز،صدیق، شایسته و باهوش؛

تعلیم تعالی اخلاقی و ارزش‏های معنوی و تفهیم اهداف‏ خداشناسی به کودکان.

دعای مدرسه

خدایا،شهادت می‏دهم که مرا خلق کرده‏ای تا تو را بشناسم و پرستش کنم.

در این لحظه به ضعف خود و توان‏مندی تو،هم‏چنین به فقر خود و غنای تو شهادت می‏دهم.

نیست خدایی جز تو،یاری‏کننده به هنگام خطر و همیشه‏ جاویدان.

شعار مدرسه CMS

مدرسه تجلیگاه نور و هریک از دانش‏آموزان خود نورند. تحریک و ترغیب هر کودک به این‏که هم انسان خوبی باشد و هم باهوش،هدیه‏ای از جانب خداوند به نوع بشر و گرامی داشت‏ انسان است.

زیرنویس:

Schools Montesiry City .1

CISV ) Village Summer Intemational Childrens .2

( ISSE ) Expenrience School to School Intemational .3

منبع

citizcn world Nurturing : prospectus CMS

این مطلب را در سایت خود درج کنید

جهت درج این مطلب در وب سایت خود,
متن زیر را کپی و در مطالب سایت خود وارد نمایید.
پیش نمایش :


 
مطالب مرتبط :

» اصلاحات_آموزشی در آمریکا

 اصلاحات_آموزشی در آمریکا-------------------شهرزاد شاوردی/دبیر از تهراناز ابتدای‌ دهه‌ی‌ 80‌ درباره‌ی تعلیم و تـربیت در ایـالات مـتحده‌...

» اصلاحات آموزشی در انگلستان

 اصلاحات آموزشی در انگلستان نویسنده : شاوردی،شهرزادانگلستان از کشورهای توسعه‌یافته‌ای است که در عرصه‌ی اقتصاد و تجارت،فناوری و...

» فرهنگ آموزش در مدارس ژاپن

فرهنگ آموزش در مدارس ژاپنابوالفضل بختياریدر دهه‌هاي اخير دستاوردها و پيشرفت‌هاي شگرف ژاپن موجب حيرت و حسرت جهانيان شده است....

» نظام آموزشی فرانسه از نگاه معلمان ایرانی

نظام آموزشی فرانسه از نگاه معلمان ایرانی آفتاب یزد توجه به سایر فرهنگ‌ها، از دیگر نکاتی بود که آگاهانه به برنامه‌های آموزشی فرانسه...

» ویدیو بررسی سیستم آموزشی آلمان

بررسی سیستم آموزشی آلمانآلمان با سیستم فدرال اداره می شود و بدین ترتیب برنامه های آموزشی هر منطقه نسبت به مناطق دیگر اندکی متفاوت هستند....

» بررسی تطبیقی برنامه درسی آموزش علوم در ایران و چند کشور جهان

بررسی تطبیقی برنامه درسی آموزش علوم در ایران و چند کشور جهانرضا جعفری هرندی دکتر سیدابراهیم میرشاه جعفری دکتر محمد جواد لیافتدار

» نظام آموزشی ایران جوابگوی نیازهای یک جامعه امروزی نیست

درنا کوزه‌گر روزنامه‌نگار بی بی سی فارسی  16 آوریل 2015 - 27 فروردین  1394در نظام آموزشی ایران به دانش‌آموز حجم زیادی از اطلاعات...

» آموزش همگانی در ایران و سایر کشورها

گزارش آموزش همگانی یونسکو در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد نگرش مردم ایران به اینکه "تحصیل دانشگاهی برای مردان مهمتر از زنان است" در سال ۲۰۰۰ با...

» سیستم آموزشی کدام کشورها از بقیه بهتر است؟

کدام کشورها بهترین سیستم آموزشی جهان را دارند مدارس کدام شهر بیشترین امتیاز را در روس مختلف به دست میآورند؟ممکن است با این پرسش ها بی...

» تجربه‏ای از کتاب‏های درسی ایتالیا

منیژه اسدیدوستی از فرنگ برگشته بود و کتابی در دست داشت که پس از تورق و دیدن‏ عکس‏های آن،پی بردم کتاب تاریخ سوم راهنمایی ایتالیا است؛چون...

افزودن نظر
کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی


سخن روز

كنفوسيوس

مردي را كه آماده آموختن است تعليم ندادن، انساني را به هدر دادن است، مردي را كه آماده آموختن نيست تعليم دادن، سخن به هدر دادن است، خردمند نه انسان را به هدر مي دهد و نه سخن را.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1306
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 8103827

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
سه شنبه
1396
ارديبهشت
5
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز522
بازديد ديروز :126
بازديد اين ماه :8828
بازديد كل :444599
بيشترين بازديد روزانه :1490