بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


تغییرات خانواده ها وبحران ازدواج و طلاق

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
Popular
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

خانواده درخیلی ازکشورهای جهان تغییرپیداکرده است وکوچک و کوچک تر شده اند.چه در کشورهای فقیرو چه در کشورهای ثروتمند. درگذشته درشمال آفریقاخانواده به صورت قبیله ای باهم زندگی می کردند که شامل پدربزرگها-عمه ها-خاله ها-عموها-پسرعموهاوبچه هاو...می گردید امااکنون این خانواده های سنتی، به خانواده وگروه های کوچک ترتغییرپیدا کرده است.

 

خانواده های سنتی درمکزیک  نیزبزرگ بودند،یک نسل قبل به طورمتوسط یک زن حدود7فرزند داشت اما اکنون به5 /2 فرزند تقلیل پیداکرده است.

درژاپن خانواده های بزرگ که شامل سه نسل می گردید ،و باهم زندگی می کردند نیزتغییرپیداکرده است وخانواده تبدیل به خانواده های کوچک تردرحد پدرومادرو فرزند گردیده است .که بیشترخانواده های ژاپنی یک یا دو فرزند بیشتر ندارند. امااین خانواده ها با یک مشکل تازه مواجه شده اند. زن ومرد مدت زیادی را درخارج ازخانه به کار می پردازند ومدت کمی را اعضاء خانواده باهم سپری می کنند. خیلی از زنهای جوان این گونه ازدواج را نمی پسندند لذا کارمی کنند وبا پدرومادر خود زندگی می کنند دراروپا درخانواده های سنتی زن درخانه می ماند وبه بچه ها رسیدگی می کرد ، ومرد درخارج ازخانه به کاروکسب درآمد برای خانواده مشغول بود. در اروپا نیز خانواده ها تغییرپیدا کرده اند. این دگرگونی و تغییرات به تبع خود مشکلات عدیده ای را به دنبال داشته است . ازآن جمله بحران طلاق است.

نمودار میانگین خانه داری و کمک به همسر دفیفه در روز

photo 2015-09-06 10-40-06

به دنبال این تغییرات میزان طلاق در اروپا بالا رفته است در آلمان میزان طلاق 41 درصد و در فنلاند به 56درصد رسیده است.

در خیلی از کشورهای اروپایی جوانان تمایلی به ازدواج ندارند و به تنهایی زندگی می کنند بیشتر از 26 درصد از زنان 30و34 ساله به تنهایی زندگی می کنند .

تعداد پدر و مادرهایی که به تنهایی با فرزندانشان زندگی می کنند به سرعت در حال رشد است . در دانمارک 60 درصد از بچه های اول،  پدر مادری دارند که با هم ازدواج نکرده اند .

بعضی آمار در خصوص میزان طلاق درکشورها:

ارمنستان 18 درصد

کانادا   45  درصد

فرانسه 43  درصد

سوریه  65  درصد

سوئد   64  درصد

ترکیه   6  درصد

آمریکا  49  درصد

ایران  16  درصد ( منبع آمار ایران سایت فردا نیوز-18-4-90 )

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آخرین وضعیت آمار ازدواج و طلاق درایران : 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۳۲

 

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت : روند طلاق در کشور در ۲ سال اخیر چهار درصد کاهش یافت که امیدواریم این روند امسال نیز همچنان تعدیل شود.
به گزارش جهان به نقل از واحد مرکزی خبر ، ناظمی اردکانی امروز در همایش روسای ثبت احوال استانهای شمال غرب کشور در اردبیل افزود : پارسال ۹۰۰ هزار ازدواج در دفاتر رسمی به ثبت رسید و در قبال آن ۱۴۰ هزار طلاق نیز در کشور اتفاق افتاد. 

وی با متفاوت خواندن نرخ طلاق در کشور به ویژه در کلا‌ن شهرها و شهرهای کوچک گفت : در کلان ‌شهرها نرخ طلاق بالاست و علت آن نیز ناهمگون بودن جمعیتی است که اسباب مشکلات فرهنگی را نیز به دنبال داشته است، در حالی که در شهرهای کوچک نرخ طلاق پایین‌تر است. 

لینک منبع خبرفوق:

http://alef.ir/vdcdx90fsyt0kn6.2a2y.html?156923

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ودرهمین زمینه به نقل ازسایت الف آمده است:

تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۱

 

بررسی آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد در سال گذشته بیشترین طلاقها در زنان 25 تا 29 ساله و بیشترین ازدواجها نیز مربوط به مردان 20 تا 24 ساله بوده است.

به گزارش مهر، آخرین آمارهای ثبت احوال نشان می دهد که در سال 1390، تعداد 142 هزار و 841 واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل4.1 درصــد افـزایش داشته است.

تعداد طلاق ثبت شده شهری نیز برابر با 121 هزار و 91 رویداد و تعداد طلاق روستایی نیز برابر با 21 هزار و 750 واقعه است. همچنین طی این مدت بیشترین طلاق ثبت شده مردان در گروه سنی 29-25 ساله با 35 هزار و 517 واقعه بوده و بیشترین طلاق ثبت شده زنان نیز در گروه سنی 29-25 ساله با 38 هزار و 647 واقعه بوده است. 

ـ در سال 1390 بیشترین ترکیب طلاق ثبت شده ، مربوط به مردان ترکیب سنی 29-25 ساله است با زنان 24-20 ساله بوده که تعداد آن برابر با 16 هزار و 71 واقعه می باشد. 

آمارهای مربوط به ازدواج ثبت احوال نیز نشان می دهد طی این مدت 874 هزار و 792 واقعه ازدواج به ثبت رسیده که بدون احتساب آمار ثبت ازدواج های معوقه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 1.7 درصد افزایش داشته است. 

تعداد ازدواج ثبت شده شهری نیز برابر با 631 هزار و 457 رویداد و تعداد ازدواج روستایی نیز 243 هزار و 335  رویداد بوده است. 

همچنین بیشترین ازدواج ثبت شده مردان در گروه سنی 24-20 ساله با 340 هزار و 400 نفر بوده است و بیشترین ازدواج ثبت شده زنان در گروه سنی 24-20 ساله 302 هزار و 991 نفر بوده است.

براساس آمارهای موجود بیشترین ترکیب ازدواج ثبت شده نیز مربوط به ترکیب سنی مردان 24-20 ساله با زنان 19-15 ساله بوده که تعداد آن 160 هزار و 108 واقعه بوده است. 

آمارهای مربوط به ولادت سازمان ثبت احوال نیز نشان می دهد که در سال گذشته یک میلیون و 382 هزار و 229 مورد ولادت به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.4 درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد ولادت ثبت شده شهری برابر با یک میلیون و 87 هزار و 988 رویداد و تعداد ولادت روستایی آن برابر با 294 هزار و 241 مورد بوده است.

به طور متوسط در مقابل هر ولادت روستایی، 3.7 ولادت شهری به ثبت رسیده است و تعداد ولادت ثبت شده تا یکسال پس از وقوع برابر با یک میلیون و 359 هزار و 714 مورد بوده و تعداد ولادت ثبت شده در مهلت قانونی در سال 1390 نیز برابر با یک میلیون و 295 هزار و 589 مورد بوده است.

براساس این گزارش، نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در سال گذشته برابر با 105.1 است که همین شاخص در مدت مشابه سال قبل 104.9 بوده است یعنی در مقابل هر 100 واقعه ولادت ثبت شده دختر 105.1واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این هم جدید ترین آمار از سایت الف 30-8-1392
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۵۱
در شش ماه اول امسال روزانه ۴۱۲ زوج از یکدیگر طلاق گرفته‌اند، هر فرد با شنیدن این آمار طلاق مات و مبهوت می‌ماند از غفلت مسئولان. این خبر به استناد آمار اعلام شده توسط احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدست می‌آید.

معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری پنجم آبان ماه امسال، آخرین آمار ثبت وقایع حیاتی ازدواج و طلاق در شش ماه اول امسال را این‌گونه برشمرد :

تویسرکانی علل به وجود آمدن طلاق را نیز این‌طور توصیف کرد:

آمار بالا نشان می‌دهد که طلاق دیگر در بین زوج‌های ایرانی عادی شده است و زوج‌ها با کوچک‌ترین مشکلی جدایی را بهترین راهکار می‌دانند. زوج‌هایی که اغلب زیر ۳۰ سال سن دارند و طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی‌شان اتفاق می‌افتد.

گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت وزرش و جوانان با بیان اینکه ۲۰ درصد میانگین ازدواج‌های کشور به طلاق منجر می‌شود می‌گوید : خیانت همسران، کودک آزاری و همسر آزاری بر زوال خانواده موثر است، در کشور ما یکی از مشکلات اساسی در ارتباط با خانواده تشکیل نادرست آن، نبود زندگی مناسب در طی زندگی زوجین و درست جدا نشدن در هنگام طلاق است و در ارتباط با این سه مورد در کشور با مشکل مواجهیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: یکی از دلایل افزایش طلاق گرایش به مصرف فرهنگ غرب و گسترش فساد و بی بند و باری‌های جنسی و آزادی‌های افسارگسیخته دانست. بر اساس بررسی‌هایی که مشاوران بنده بر اساس اطلاعات به دست آمده از مطالعات میدانی در دادگاه‌های خانواده در این خصوص انجام داده‌اند، در حال حاضر اصلی‌ترین علت طلاق، اعتیاد به مواد مخدر است. اعتیاد به شیشه اولین رتبه را بین عوامل طلاق ناشی از اعتیاد به خود اختصاص می‌دهد.

عزیزی با بیان اینکه حق طلاق نباید در دست زنان باشد می‌گوید :دومین عامل، مشکلات اقتصادی است که زوج‌های جوان در زمان تشکیل خانواده از عهده تأمین هزینه‌های زندگی برنیامده و راه حل را در طلاق می‌یابند. بالا رفتن توقع زنان و و تنوع خواهی مردان، نفوذ آداب و رسوم غربی و پیچیده‌تر شدن زندگی مشترک از دلایل دیگر افزایش طلاق در ایران است

ثبت ۲ ازدواج موقت به ازای هر ۱۰ ازدواج رسمی
دکتر علی مظفری نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از ثبت ۲ ازدواج موقت به ازای هر ۱۰ ازدواج رسمی خبر می‌دهد و اعتقاد دارد: نرم‌افزار جامعی که علل طلاق را ثبت می‌کند نشان می‌دهد در ۶ ماهه اول امسال دلایل طلاق عبارت بودند از نبودن تناسب میان دختر و پسر و خانواده‌ها، تفاوت‌های اعتقادی، رعایت نکردن مسائل شرعی از سوی یکی از زوجین، عدم شناخت کافی از یکدیگر و مشکلات زناشویی است.

مظفری می‌افزاید: بر اساس تحقیقات ما مثلثی سه ضلعی برای دلایل طلاق تعریف کرده‌ایم که اول مشکلات اقتصادی، دوم مشکلات فرهنگی و اجتماعی و سوم مسائل اعتقادی دلایل طلاق را در جامعه امروز تشکیل می‌دهند. البته نباید غافل بود از اینکه سریال‌های خارجی و تغییر فرهنگ و دیدگاه هم تأثیرگذار بوده است به عنوان مثال در دهه اول انقلاب طلاق بسیار زشت و زننده بود و خانواده از اینکه فرزندش طلاق گرفته آفتابی نمی‌شد ولی امروز طلاق در جامعه مد شده است.

نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با بیان اینکه ۶۶ درصد از مردان ایرانی بعد از ازدواج دنبال این می‌روند که چگونه با همسرشان رابطه زناشویی داشته باشند، گفت : ۹۲ درصد طلاق‌ها در ۸ سال نخست زندگی رخ می‌دهد، مجلس نمی‌تواند مسئولی را احضار کرده و از او سؤال کند چرا طلاق افزایش داشته است؟

محمدتقی حسن زاده رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت جوانان درباره علل اصلی طلاق در ایران اعتقاد دارد: آخرین پژوهش‌های انجام شده در مورد گروهی از زوج‌های متقاضی طلاق به عنوان جامعه آماری، نشان می‌دهد که ارتباط ناسالم و فساد اخلاقی، مهم‌ترین علت طلاق در میان جوانان ایرانی است. دلایل دیگری همچون اختلال روانی، ترک نفقه، اجرا گذاشتن مهریه، بیکاری و نداشتن شغل مناسب به ترتیب در مقام‌های دیگر علل افزایش طلاق عنوان شده است.

اعظم پور خاتون کارشناس ارشد مطالعات زنان به ایسنا می‌گوید : عمده دلایل طلاق به دوران قبل از ازدواج برمی‎گردد که زوجین شناخت کافی نسبت به یکدیگر ندارند. وی تصریح کرد: زوجین بین ۲۴ تا ۲۹ سال بیشتر به طلاق پرداخته و عمر ازدواج آن‌ها ۲ تا ۵ سال است.

افزایش طلاق‌های عاطفی
طلاق عاطفی یا طلاق خاموش حالتی است که در آن هرچند زن و مرد همچنان به زندگی در زیر یک سقف ادامه می‌دهند، اما از نظر عاطفی نسبت به یکدیگر سرد شده و اعتماد به هم و جذابیت برای یکدیگر را از دست می‌دهند. هر چند آمار رسمی از میزان طلاق عاطفی در ایران وجود ندارد، اما کارشناسان تخمین می‌زنند که میزان طلاق عاطفی دو برابر میزان طلاق رسمی در کشور باشد.

پروفسور حسین باهر، جامعه‌شناس و بنیان گذار مکتب رفتار شناسی در ایران در ارتباط با تعداد طلاق‌هاي عاطفی‌ای که به نسبت هر ازدواج صورت مي‌گیرد مي‌افزاید: تقریباً ۲۵ درصد ازدواج‌ها به طلاق رسمی می‌انجامد، ۲۵ درصد در مسیر صحیح ادامه مي‌یابد و مابقی زوج‌ها از درجاتی از طلاق عاطفی رنج مي‌برند. از مجموعه دلایل این پدیده مي‌توان به مشکلاتی از قبیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که در جامعه به مرور زمان به وجود مي‌آید و بر خانواده‌ها نیز اثر مي‌گذارد؛ اشاره کرد.

دکتر کاظم قجاوند، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه در رابطه با طلاق عاطفی می‌گوید : آمار دقیقی را نمي‌توان در این زمینه ارائه داد اما این روشن است که از هر ۱۰ ازدواج صورت گرفته دو مورد آن به طلاق رسمی ختم شده و چهار مورد آن نیز گرفتار خاموشی روابط زناشویی و طلاق عاطفی می‌شوند.

تعداد طلاق‌هاي عاطفی در خانواده‌ها همیشه به دلایل عرفی و فرهنگی جامعه بیشتر از طلاق‌هاي رسمی است. طلاق‌هاي عاطفی نه تنها برای خود افراد نتایج سوئی را به دنبال دارد بلکه برای جامعه هم مشکل ساز مي‌شود زیرا تأثیر خاموشی روابط زن و مرد در فعالیت‌هاي خارج از خانه هم دیده مي‌شود و زن و شوهری که مدتی است دچار اختلاف شده‌اند از لحاظ روانی نیز آمادگی لازم را برای فعالیت‌هاي خارج از خانه ندارند.
-----------------------------------------
آمار ازدواج‌ پسران با دختران بزرگتر از خود
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۲   سایت الف
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور آمار مربوط به وقایع ازدواج‌های افراد همسن، ازدواج‌هایی که زوجه بزرگتر از زوج و بالعکس طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ را به تفکیک ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور آمار مربوط به وقایع ازدواج‌های افراد همسن، ازدواج‌هایی که زوجه بزرگتر از زوج و بالعکس طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ را به تفکیک ارائه کرد.

علی اکبر محزون در ابتدا با اشاره به آمار مربوط به سال ۹۲، اظهار کرد: طی این سال در مجموع ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ واقعه ازدواج در کشور صورت گرفته که از این تعداد ۹۲ هزار و ۳۶۵ مورد که معادل ۱۱.۹ درصد است، ازدواج‌ دختران و پسرانی بوده که سن یکسان داشته‌اند.

وی در مورد وقایع ازدواجی که دختران از نظر سنی بزرگتر از پسران بوده‌اند، گفت: در سال ۹۲، تعداد ازدواج‌هایی که زوجه بزرگتر از زوج بوده به ۸۱ هزار و ۳۸۰ واقعه می‌رسد که معادل ۱۰.۵ درصد است. در ۳.۶ درصد این ازدواج‌ها دختران یک سال از پسران بزرگتر، در ۲.۲ درصد این ازدواج‌ها دختران دو سال از پسران بزرگتر، در ۱.۶ درصد این ازدواج‌ها دختران سه سال از پسران بزرگتر و مابقی ازدواج‌ها هرکدام با آمار زیر یک درصد مربوط به ازدواج‌هایی است که دختران تفاوت سنی بیش از سه سال با پسران داشته‌اند.

محزون همچنین در مورد ازدواج‌هایی که پسران از نظر سنی بزرگتر از دختران بوده‌اند، خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ در مجموع ۶۰۰ هزار و ۷۶۸ واقعه ازدواج طی این سال صورت گرفته که پسران از نظر سنی بزرگتر از دختران بوده‌اند، این درحالی است که این رقم معادل ۷۷.۶ درصد کل ازدواج‌ها است.

وی ادامه داد: در ۸.۱ درصد این ازدواج‌ها پسران یکسال از دختران بزرگتر، در ۸.۸ درصد این ازدواج‌ها پسران دو سال از دختران بزرگتر، در ۹.۱ درصد ازدواج‌ها پسران سه سال از دختران بزرگتر و در ۸.۷ درصد ازدواج‌ها پسران ۴ سال از دختران بزرگتر بوده‌اند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به آمار مربوط به ازدواج‌های سال ۹۱، اظهار کرد: در مجموع ۸۲۹ هزار و ۹۶۸ واقعه ازدواج طی سال ۹۱ انجام شده که در ۱۲.۲ درصد آن دختران و پسران دارای سن یکسان بودند، این رقم معادل ۱۰۱ هزار و ۳۸۵ نفر است.

محزون در مورد ازدواج‌هایی که در آن دختران از نظر سنی بزرگتر از پسران بوده‌اند، گفت: در ۸۹ هزار و ۵۹ مورد از ازدواج‌ها دختران از نظر سنی بزرگتر از پسران بوده‌اند که معادل ۱۰.۷ درصد ازدواج‌ها است.

وی ادامه داد: در ۳.۷ درصد این ازدواج‌ها دختران یکسال از پسران بزرگتر، در ۲.۲ درصد این ازدواج‌ها دختران دو سال از پسران بزرگتر، در ۱.۶ درصد از این ازدواج‌ها دختران سه سال از پسران بزرگتر ومابقی ازدواج‌ها هرکدام با آمار زیر یک درصد مربوط به ازدواج‌هایی است که دختران تفاوت سنی بیش از سه سال با پسران داشته‌اند.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به آمار ازدواج‌های مربوط به سال ۹۱ که در آن پسران از نظر سنی بزرگتر از دختران بوده‌اند، بیان کرد: در ۶۳۹ هزار و ۵۲۴ واقعه ازدواج طی این سال پسران از دختران بزرگتر بوده‌اند که معادل ۷۷.۱ درصد است.

محزون ادامه داد: در ۸.۳ درصد این ازدواج‌ها پسران یک سال بزرگتر از دختران، در ۹ درصد این ازدواج‌ها پسران دو سال بزرگتر از دختران،‌ در ۹.۲ درصد این ازدواج‌ها پسران سه سال بزرگتر از دختران و در ۹ درصد این ازدواج‌ها پسران چهار سال بزرگتر از دختران بوده اند.

آمار ارئه شده نشان می‌دهد هرچند آمار ازدواج در کشور طی سال ۹۱ از ۸۲۹ هزار و ۹۶۸ واقعه ازدواج به ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ واقعه ازدواج در سال ۹۲ کاهش یافته است، اما برخلاف آمار غیررسمی اعلام شده ازدواج‌هایی که در آن دختران از نظر سنی بزرگتر از پسران بوده‌اند نیز از ۸۹ هزار و ۸۹ واقعه در سال ۹۱ به ۸۱ هزار و ۳۸۰ واقعه در سال ۹۲ کاهش یافته‌ است.

این مطلب را در سایت خود درج کنید

جهت درج این مطلب در وب سایت خود,
متن زیر را کپی و در مطالب سایت خود وارد نمایید.
پیش نمایش :


 
مطالب مرتبط :

» درک معنایی طلاق و کشف پیامدهای مثبت آن

 درک معنایی طلاق و کشف پیامدهای مثبت آن (مطالعه‌ای کیفی)---------------------نوع مقاله: مقاله پژوهشینویسندگانخالد شیخی  1؛ جمال خسروی2؛ حسن...

» اشتباهاتی که والدین پس از طلاق مرتکب می‌شوند

اشتباهاتی که والدین پس از طلاق مرتکب می‌شوندنرخ طلاق به طرز تاسف‌باری رو به افزایش است، تا جایی که همین چندی پیش، سازمان ثبت احوال کشور...

» چرا «طلاق» کاهش پیدا نمی‌کند؟

سال‌هاست مسئله طلاق به واسطه مطبوعات و خبرگزاری ها رسانه‌ای شده است و به رغم اهمیت این مسئله بنیادین اما جامعه ما تا برطرف کردن یا دست کم...

» چرا دختران مجرد زیاد شده اند؟ مقصر کیست؟

شیماسادات عطری، 20 خرداد 94آمارها از افزایش زندگی مجردی، مخصوصا بین دختران حکایت می کند. افزایش زندگی مجردی در دختران به عنوان یک آسیب...

» سراشیبی در زندگی ایرانیان

 دکتر فاطمه صادقیایران جامعۀ پیچیده‌ ای است. در میان قشر‌ها و نسل ‌های مختلف آن، پدیده های بسیاری در جریان است که به سادگی نمی‌ توان...

» بنیان خانواده در آستانه فروپاشی

در شش ماه اول امسال روزانه ۴۱۲ زوج از یکدیگر طلاق گرفته‌اند، هر فرد با شنیدن این آمار طلاق مات و مبهوت می‌ماند از غفلت مسئولان. این خبر به...

» روابط فرا زناشویی، نابودگر کانون خانواده

عمر زندگی مشترک نیمی از کسانی که در کشور ما ازدواج می‌کنند، تنها ۵ سال است و این یعنی فاجعه و زنگ خطر. مسئولان اما، غافل از این فاجعه،...

» کارنامه دولت های نهم و دهم در زمینه امور اجتماعی و آسیب های اجتماعی

در مطلب پیش رو یکی از جامعه شناسان فعال کشور کارنامه دولت های نهم و دهم و وظایف دولت یازدهم در زمینه امور اجتماعی و آسیب های اجتماعی موجود...

» کاهش ازدواج در کنار رشد طلاق؛ چرا این آمار شوم خریدار ندارد؟!

هنگامی که پای آمار موفقیت آمیز به میان می‌آید، بسیاری از مسئولان در قامت مدافع از عملکرد خود و مجموعه تحت امرشان درآمده و با آب و تاب از...

» طلاق-نکته هایی از کتاب «آسیب های اجتماعی زمینه های بروز

نکته هایی از کتاب «آسیب های اجتماعی زمینه های بروز، راهکارهای پیشگیری و مقابله ، تالیف مجید ابهری نشر پشوتن- چاپ اولکتاب فوق پژوهش در...

افزودن نظر
کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی


سخن روز

گوته

اشخاص بزرگ مانند کوه هستند ،هر چه به آنان نزدیکتر شوی ، بزرگی و شکوه آنان روشن تر میگردد و مردم پست و کم تلاش مانند سراب هستند ،کمی که به آنان نزدیک شوی ، زود پستی و نا چیزی خود را بر شما آشکار میسازند.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1306
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 8103858

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
سه شنبه
1396
ارديبهشت
5
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز523
بازديد ديروز :126
بازديد اين ماه :8829
بازديد كل :444600
بيشترين بازديد روزانه :1490