بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی


آیا در عصر گوگل ارجاع‌دهی همچنان ضروری است؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

 

reading book
آیا در عصر گوگل ارجاع‌دهی همچنان ضروری است؟

نظام ارجاعات به یک ایست بازرسی برای نویسندگان تبدیل شده است

کاتلین فیتزپاتریک
ترجمۀ: امیر قاجارگر
منبع ترجمان علوم انسانی

--------------------------------------------------

دانشگاه شیکاگو احتمالاً اولین نهاد در امریکا بود که اولین کتابچهٔ راهنمای نگارش را منتشر کرد. آن‌ها قوانین درون‌سازمانیِ خود برای نویسندگان و ویراستاران را به یک جزوه تبدیل و آن را در سراسر دانشگاه پخش کردند. در سال ۱۹۰۶ اولین نسخه از آنچه امروز «کتابچهٔ اسلوب نگارش» نامیده می‌شود، به چاپ رسید. سبک شیکاگو را کیت تورابیان برای دانشجویانی که مشغول نوشتن پایان‌نامه بودند جرح و تعدیل کرد. او در آن زمان دبیر بخش پایان‌نامه‌ها در دانشگاه شیکاگو بود و تمام رساله‌ها باید قبل از تأیید در دانشگاه شیکاگو، تحت‌نظارت او بررسی می‌شد.

 

معنی و مفهوم تحقیق علمی و حدود و شرایط آن

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 6
ضعیفعالی 

معنی و مفهوم تحقیق علمی و حدود و شرایط آن

نوشته:دکتر غلامحسین شکوهی44-200-th4

نویسندهء محترم مقاله‌ای که‌ پیش‌ روی‌ شماست معتقد اسـت کـه‌ گاه حـواس ما در تشخیص کیفیت

حوادث اشتباه می‌کند؛زیرا بسیار اتفاق افتاده است‌ که آدمی باتوجه به ظواهر امـر حقیقتی را تصور می‌کند،امّا پس از مدتی تجارب‌ او نادرستی تصورش را‌ اثبات‌ می‌نماید.از‌ این‌رو جا دارد که تا مطلبی را از کـلیهء جوانب آن مورد بررسی قرار نـداده‌ایم،بر قـطعیت آن حکم نکنیم و اگر هم احیانا حکمی صادر کردیم در بیان آن به‌گونه‌ای راه احتیاط بپوییم‌ که در صورت پیدا شدن حقایق دیگر که مغایر با حقیقت یافته شدهء قبلی‌ باشد،بتوان در حکم قبلی تجدیدنظر کرد.به همین ترتیب در قـبول‌ نظر دیگران نیز باید جلب احتیاط را رعایت کرد؛چه گذشت‌ زمان‌ این‌ حقیقت را ثابت کرده است که تصورات مبتنی بر احساس‌ بی آن‌که کلیهء جوانب آن بررسی شده باشد ممکن است غلط از آب‌ درآید


.

 

پيشنهادهايي براي بهبود آموزش زبان انگليسي

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

 

پيشنهادهايي براي بهبود آموزش زبان انگليسيenglish letters

‏بدون شک تسلط قدرت‌هاي استکباري بر کشورهاي جهان و استمرار استعمار آنها در طول ساليان دراز بدون طرح‌هاي متعدّد و برنامه ريزي‌هاي گسترده صورت نگرفته است. دست‌اندرکاران و عوامل آنها براي شئون مختلف کشورهاي تحت سلطه، متناسب با سوابق تاريخي و فرهنگ‌شان مقرّرات و آئين نامه‌هاي ويژه‌اي تدوين و پس از محاسبات دقيق زمينه‌هاي اجراي آنها را فراهم کرده اند. مقررات و ‏آيين‌نامه‌هايي که در جهت تأمين منافع خودشان بوده است. حضور مستشاران آنها در کشورهاي مستعمره صرفاً جهت نظارت بر حسن اجراي آن روش‌ها و قوانين بوده تا تحقق اهداف شان تضمين گردد.

محققين، اين مقرّرات و آئين نامه‌ها را که امروزه از آنها به عنوان روش‌هاي اجرايي ياد مي‌شود، به ريل‌هاي قطاري تشبيه کرده‌اند که مسافرين و بارهاي قطار را به مقصد مورد نظر سوق مي‌دهند، به عبارت ساده‌تر، اين ريل‌ها در جهتي تعبيه شده‌اند که منافع ريل گزار را تأمين کنند. مهم نيست که رانندة قطار چه کسي باشد و يا قطار ساخت کدام کشور باشد، مهم جهت ريل‌هايي است که با دقّت فراوان و بر مبناي تحقيقات انجام گرفته ساخته شده‌اند

 

فلسفه ی تربیتی پستالوزی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فلسفه ی تربیتی پستالوزی pestalozzi
ترجمه‌ی فاطمه محمدزاده

«تصور می‌کردیم بذری برای سیر کردن بینوایانی‌ که‌ گـرداگرد‌ و نـزدیکمان هـستند، می‌افشانیم؛حال آن که درختی غرس کردیم که شاخه‌های آن سراسر کره‌ی زمین‌ را فرا می‌گیرد.»

پستالوزی

اشاره

یوهان هاینریش پستالوزی‌1یکی از بـزرگ‌ترین پیشگامان تعلیم و تربیت جدید،روز دوازدهم ژانویه‌ی‌ سال‌ 1746 میلادی،در شهر زوریخ سوئیس به دنـیا آمد و در 17 فوریه‌ی سال 1828 در بـراگ‌2درگذشت.پدرش،که پزشـک بود،در 5 سالگی او از دنیا رفت و هاینریش،زیر نظر مادرش تربیت شد. کودکی‌ پستالوزی به روالی نامعمول بیشتر در خانه و با شنیدن داستان‌ها گذشت.پس از اتمام دبیرستان،بر آن شد کشیش شود؛ولی لحن خام و خشونت‌بار او،که برای وعظ نـامناسب بود،از این کار منصرفش‌ ساخت.سپس‌ به تحصیل در رشته‌ی حقوق پرداخت تا گامی در راه دادگستری و اصلاح قوانین بردارد. دوران تحصیل و جوانی او با تحولات اجتماعی مهمی هم‌زمان بود.در دانشگاه زوریخ،با لاواتر3و گروه‌ میهن‌پرستان‌ و اصلاح‌طلبان هـمراه شـد.سال‌های اولیه‌ی زندگی او با طرح‌هایی برای پیشرفت و رفاه مردم صرف شد.مرگ دوستش بلانشلی‌4او را از سیاست روی‌گردان کرد و سبب شد که خود را‌ وقف‌ تعلیم و تربیت کند.

پستالوزی در 23 سالگی ازدواج کرد و به یاری همسر فداکار خـود،که تـمام دارایی‌اش را در راه طرح‌های او صرف کرد،کوشید کمک‌هایی را برای کودکان‌ بی‌خانمان‌ سازمان‌دهی‌ کند.پستالوزی مقاله‌های زیادی در روزنامه‌ها‌ نوشت‌ تا‌ توجه عموم را به مسئله‌ی فقر و بیچارگی این کودکان جلب کند.

 

معلمان فکور

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

معلمان فکور (نگاهی به دیدگاههای جدید در زمینه نقش وظایف معلمان) /teacher-point
نویسنده : مجدفر،مرتضی/

تفکر ‌‌خـلاّق،مهم‌ترین‌ ویژگی‌ معلّمان قرن بیست و یکم است

 در واپسین سال‌های دهه‌ 90، یونسکو‌ هـمایش‌ ویـژه‌ای در سـهر بانکوک‌ تایلند برگزار کرد.در این همایش که‌ «نشست بین‌المللی بانکوک برای توسعه‌ تفکر خلاق»نام داشت،نمایندگانی‌ از سازمان‌های تعلیم و تـربیت سراسر جهان،به بحث و تبادل‌نظر پرداختند و ویژگی‌های اساسی آموزش در‌ قرن بیست‌ و یکم را‌ مشخص‌ کردند.آنچه بـار دیگر در این همایش مـورد تـأکید قرار گرفت، تغییر نقش معلمان از ارائه‌دهنده صرف‌ دانش و اطلاعات،به هدایت‌کننده و تسهیل‌گر امر یاددهی-یادگیری بود.بر این اساس،آنچه مهم‌ترین ویژگی‌ معلمان سده حاضر به شمار خواهد رفت،تفکر خلاق،هدایت‌ فراگیرندگان به‌ تولید دانش و راهنمایی آنان در زمینه فرآیند یاددهی-یادگیری است.

 


صفحه 7 از 16

سخن روز

رابرت لی فراست
نیمی از مردم جهان، افرادی هستند که چیزهایی برای گفتن دارند ولی قادر به بیان آن نیستن ونیم دیگرافرادی هستند که چیزی برای گفتن ندارند ،اما همیشه در حال حرف زدن هستند

 

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1306
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 8104157

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
سه شنبه
1396
ارديبهشت
5
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز544
بازديد ديروز :126
بازديد اين ماه :8850
بازديد كل :444621
بيشترين بازديد روزانه :1490